Norweg rodzi się z nartami na nogach

Nordmenn blir født med ski på beina – znacie to powiedzenie? Oznacza ono, że każdy Norweg rodzi się „z nartami na nogach”. To, czy faktycznie każdy Norweg posiada wrodzony talent do narciarstwa, jest kwestią dyskusyjną, ale na pewno jest to ulubiony sport potomków wikingów.

Trochę historii

Skoro o wikingach mowa, to warto wspomnieć, że oni również nartami nie gardzili. Trudno się dziwić, że na dalekiej północy narciarstwo jest tak popularne – w końcu gruba powłoka śniegu to idealne warunki do uprawiania tego sportu! Rzecz w tym, że dawniej nie była to bynajmniej dyscyplina sportowa, lecz stosunkowo wydajny środek transportu. Ciężko wyobrazić sobie lepszy sposób na pokonanie długiej trasy przysypanej grubą warstwą śniegu.

Narciarstwo biegowe, czyli å gå på ski

Ulubionym sposobem poruszania się na nartach wśród Norwegów jest narciarstwo biegowe (en langrenn lub en skiløping). Mówiąc po norwesku, że biegamy na nartach, użyjemy jednak czasownika å gå (chodzić), np. Jeg liker å gå på ski. (Lubię biegać na nartach/uprawiać narciarstwo biegowe). Aczkolwiek zawodowy biegacz narciarski (en langrennsløper) posiada w nazwie rzeczownik en løper, czyli dosłownie biegacz.

Narciarstwo zjazdowe, czyli å stå på ski

Norwegowie wychodzą z założenia, że przy zjeździe większość roboty robi za nas grawitacja. Dlatego gdy zjeżdżamy na nartach, to po norwesku.. stoimy na nich. Dlatego o jeździe na nartach zjazdowych mówią å stå på ski (dosłownie: stać na nartach).Sama dyscyplina posiada nazwę dość międzynarodową: en alpint (narciarstwo alpejskie).

Skoki narciarskie, czyli å hoppe på ski

Gorącym tematem w sezonie zimowym zarówno w Polsce, jak i w Norwegii, są oczywiście skoki narciarskie. Niemal co roku na którymś podium w skokach znajduje się zarówno polski, jak i norweski skoczek 😊 Skoki narciarskie to po norwesku en skihopping, a skocznię nazywamy en hoppbakke. Jeśli choć raz oglądaliście konkurs skoków narciarskich, na pewno słyszeliście o lądowaniu telemarkiem, po norwesku: et telemarksnedslag. Ponoć właśnie w rejonie Telemark w Norwegii powstał ten sport. Jest to niezbity dowód na to, że Norwegia odgrywa ogromną rolę w skokach narciarskich na świecie.

Biatlon, czyli skiskyting

W Norwegii popularny jest również biatlon, czyli powiązanie narciarstwa biegowego ze strzelectwem. Skiskyting polega na pokonywaniu trasy na nartach co jakiś czas zatrzymując się, by wykonać 5 strzałów z broni do celu.

Nie zapominajmy też, że bieganie na nartach to niezastąpiona tradycja wielkanocna Norwegów. Dlatego, póki trwa sezon, pakujmy w plecak kakao (kakao), pomarańcze (appelsiner) oraz kultowy batonik Kvikk Lunsj, i śmigajmy na szlaki! Skiløypa venter!

Słowniczek:

ei skiløype – szlak narciarski

en vinteridrett – sport zimowy

et skispor – ślad po nartach

en skibakke – stok narciarski

en nistepause – przerwa na przekąskę 😊

en skiskole – szkoła jazdy na nartach

en skiferie – wyjazd na narty

en slalåm – jazda slalomem

ski – narty

skistaver – kijki do nart